“Mucizeler, mucizelere inananların başına gelir!”

Türkan Akdeniz hakkındaki kurumsal ve bireysel ifadelerden yalnızca bir kısmı…

I worked with Turkan over several months as part of personal development plan. Her coaching style is one of guiding the process of self discovery. She is gentle yet firm and forces you to look deep inside yourself for the answers. There is no prescribed recipe for success as it depends on you as a person and your commitment to self reflection and improvement. The work is hard but useful, as change can only happen when you uncover the greatness in yourself. Turkan has a unique ability to help you see more clearly, chart a path that is your own and feel good about the new shape you ultimately become.

Denise Dalmer, Vancouver, Canada

*

Türkan Akdeniz insanlarla communication (ağ) değil, connection (bağ) kuran, tanıdığım en güçlü karakterlerden biridir. Gerek yöneticiliği, gerekse danışmanlık ve koçluk hayatı boyunca, insanların kalplerine dokunan, danışanlarına sadece motivasyonel (dış uyaran) değil, ilham kaynağı (iç uyaran) olan, içlerindeki mavi alevi ortaya çıkaran, sihirli dokunuşların sahibi, samimi, içten, bilge bir sestir. Kariyer yolculuklarında, yollarında doğru ve gerçek işaret levhası görmek isteyenler için muhteşem bir adres!”
İlham Süheyl Aygül
Turkkariyer AS Yonetim Kurulu Baskani
(Finans sektorunun en cok okunani secilen Beyaz Yakali Uclemesinin yazari)

*

Sevgili Türkan hanım,

Şirketimizin  koordinatör ve yönetici düzeyindeki arkadaşlarımıza vermiş olduğunuz eğitim sonuçları çok olumlu dönüşler vermeye başlamıştır.

Sonsuz teşekkürler ve başarılarınızın devamı dileklerimle.

Saygı ve sevgiler.

Şebnem KEFELİ
Genel Müdür
Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

*

Kendinizi tanıdığınızı mı zannediyorsunuz? Daha Türkan Akdeniz ile tanışmadınız o zaman?
Bende saklı olanlar beni böyle ısrarlı şekilde mutsuz etmeye ne kadar odaklılar. Ben de onlara inancımı ne kadar güçlü tutmuşum meğer. Kabuller, alışkanlıklar, zatenler, hepler sonra…

Sorunları oluşturan şeyler ne veya biz neyi sorun haline getiriyoruz?. Hayatta ne önemli sizin için, ne için yaşıyoruz, karmaşanın içinde neleri unutuyoruz ve bu nelere sebep oluyor… Bildiklerinizle yüzleşme bilmediklerinizi çözme yolunda çok net bir aynanız var yanınızda…

İçinizdeki gücü keşfetmekte öyle usta pusula tutuyor ki size, zaman zaman sarsarak zaman zaman akış içinde kendiliğinden… Hep aynı olan şey nedir derseniz Türkan Akdeniz için durduğu yerde hep aynı noktada;  hiç sapmadan hep doğrudan ve iyiden yana. Böyle bir aynanız varsa ne gerçeklerden kaçabilirsiniz ne de çözümden.

Mucizemi ben yasadım ve yaşıyorum, inançla, tüm şeffaflığımla kalbimin en derinliklerini bile apaçık paylaşarak bu rahatlıkla ve netlikle yaşıyorum… Mucize benim!

Yapmak istediğiniz her ne ise onun gücünü kendinizden  bulup çıkartan bazen nakavt olduğunuz durumda bile sizde yeni başlangıçların yeşermesine sebebiyet veren olağanüstü insan, ikimizi yüce Rabbim karşılaştırdı, dileğim o ki hiç bir zaman ayırmasın… En derin hürmetlerimle.

Gülnur ÇAKIRCI, Genel Müdür, Dekor’s

*

“Türkan Akdeniz” ile tanışmam hayatımım en zor günlerini yaşadığım bir dönemde olmuştu.  İşyerimin organize ettiği bir koçluk eğitimiydi. İşyerimde bana verilen bilgiye göre iş yerinde daha doğru kararlar almamı sağlayacaktı.

Ama onunla tanıştıktan sonra bütün hayatım yepyeni bir yola girmişti. Bu yolda diğer yollar gibi tümseklerle, çukurlarla veya keskin virajlarla dolu olabilirdi. Ama bu yolun bugüne kadar gittiğim diğer yollardan farkı hedeflenen noktaya gidebilmek için bütün bu engeller ile nasıl baş edeceğimi artık biliyor olmamdı.

Tanışmamızın ilk gününün ilk dakikasından itibaren bana kazandırdığı güven ile çok içtenlikle sohbetlerimiz geçti. Gerçekten de eğitimden ziyade bir sohbet ortamında oldu görüşmelerimiz.

Bana her şeyden önce olaylara dışarıdan bakarak doğru kararlar almamı, karşıma çıkabilecek zorlukları nasıl alt edebileceğimi neyi nasıl uygulamam gerektiğini gösterdi. Benim farkında bile olmadığım birçok eksikliğimin olduğunu bizzat kendimin ortaya çıkarmasını sağladı. Geçmişte yaşadığım mutsuzluk ve başarısızlıkların sebebini birlikte araştırdık ve sebeplerini belirleyerek bir daha yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya çalıştık.

Türkan Akdeniz’in sayesinde benim için aslında neyin daha önemli neyin daha az önemli olduğunu biliyorum. Artık hem özel hayatımda hem de iş hayatımda dengeli bir şekilde mutlu olarak gidiyor. Onun sayesinde bambaşka bir hayat yaşamaya başladım.

Cengiz Ayçiçek

Genel Servisler Koordinatörü

Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

*

 

Türkan Akdeniz, sizi yoğun günlük iş hayatınızın ve otomatiğe bağladığınız rutininizin içerisinden çıkmanıza yardımcı oluyor.

Artık unutmuş olduğunuz tecrübelerinizi ve birikiminizi tekrar fark edip yeni bir motivasyonla yola devam etmeniz için yol gösteriyor.

Türkan Hanım’la tanıştıktan sonra hayatınıza ve kendinize bakışınız tamamen değişecek.

Okan AKBAŞ

Güvenlik Koordinatörü

Tekfen Turizm ve İşletmecilik A.Ş.

*

 

Yaşamımda tek kanat uçtuğumu gösterip, diğer kanadımı da açarak, daha yüksekten bütünü ve farklı yolları görmemi sağladığınız, yaşamımı daha dengeli kıldığınız ve bana bir ışık olduğunuz için teşekkür ederim.

Mehmet ERKAN

Teknik Koordinatör

TEKFEN TURİZM VE İŞLETMECİLİK A.Ş.

*

Ben, Sayın Türkan Akdeniz’in çok özel bir kişi olduğunu düşünüyorum. Koçumdan önce ve sonra diye hayatımı ikiye ayırabilirim. Kendilerinin samimiyeti, yargılamadan ve eleştirmeden dinlemeleri ve güçlü soruları ile çözüm odaklı çalışmalarımızın neticesinde, iç kaynaklarımı zenginleştirmeme yol göstericilik yaptılar. Türkan Hanım’la henüz tanışmadıysanız, kendinizi henüz keşfetmediğinizi söyleyebilirim.

Şeyla Yavuz

*

İnsan karanlıkta yolunu bulmak için ışığa ihtiyaç duyar. Hayat yolunda karanlıkta kaldığınızda, ışığın yine insanın ta kendisi olduğunu öğreten Türkan Akdeniz’e sonsuz teşekkürler…

Sinem Atabeyli – Takım Lideri, Dekor’s

*

Merhabalar Türkan Hanım.

Şimdi terastayım elimde kağıt kalem size yazacaklarımı eskizliyorum, çok güzel bir hava var dışarıda. Buralarda her şey herkes aynı ama benim için artık algılar farklı… Ya da bilmiyorum işte her neyse bunun adı. Artık ne anladığımdan çok karşımdakinin ne anlatmaya çalıştığını soruyorum, sorguluyorum, irdeliyorum gerekirse hesap soruyorum, olayın pay ve payda kısmından ne almak istiyorsam onun için çabalıyorum ve zorluyorum kendimi.

Kendime dönüp eksikleri aramaktan etrafımı eleştirmeye vaktim olmuyor. Başta “zaman kontrolü” gibi… Bugün bir kez daha onayladım bu durumumu… Çünkü aynı durumları evde de yaşıyorum, hiçbir şeye yetemediğimi düşünmeye başlıyorum, neyse geçecek bunların hepsi de…

Ben sizi çok özlüyorum, tabi olayın bir değeri kaldı mı? Bilmiyorum ama hep sizin bir adımınızdan sonra bir cevap alıyormuşsunuz gibi oluyor bu durum ve üzgünüm.

Sözcükleriniz hep aklımda; her zora düştüğümde uygulamam gerekenleri hatırlıyorum, asıl önemli kişinin “ben” olduğumu hatırlatıyorum kendime.

Başta doğru iletişimi kurarak kazma kürekle kendi kuyumu kazmamam gerektiğini hatırlıyorum (göstermiş olduğunuz o yollar geliyor gözümün önüne).

Sonra kutu kelimesi geçince aklımdan sadece gülümsüyorum.

Sonra neden neyi niçin yaptığımı sorguluyorum, başka bir göz ile bakıp farkındalığımı, farklılığımı ortaya koymaya çalışıyorum. Sonra sürekliliğime hakim olmaya çalışıyorum ki bunun için biraz zamana ihtiyacım var sanırım. Ama yapacağım. Ve en önemlisi her şart ve koşulda sevgiyle kalmaya çalışıyorum ki böyle yoğun ve sabır isteyen bir koşulda.

Bu yazılanların hepsinin sebebi sizsiniz. Sonsuz mutluluklar için de teşekkürler…

Sevgilerimle hoşça kalın…
İyi çalışmalar…

Betül Ekin Köseoğlu, İç Mimar Proje Etüd, Dekor’s

*

Merhaba Türkan Hanım,
Çok kısa süreli bir birlikteliğimiz olmasına karşın üzerimde bıraktığınız etkilerin derin ve olumlu olduğunu belirterek başlamak isterim. Sizinle çalışırken ekip ruhunun ne demek olduğunu, şirketimizi benimsemenin bize ve bağlı bulunduğumuz kuruma getirilerini, kendimizi sorgulamanın önemini, empati kurmanın getirilerini ve bunun gibi birçok çok yönlü bakış açısının kişiliğime çok daha detaylı bir biçimde yansımasını seyrettim. Fakat bunları not olarak yazarken fark ettim ki bunlar sizin cümleleriniz değil benim cümlelerim, yani bana kalanlar. Sizinle sohbetlerimizden sonra bana yerleşenler, benim çıkarımlarım… Yani sizin attığınız tohumlardan benim yeşerttiklerim. Şimdi siz olmadan yola devam edeceğiz ama başlangıçtan farklı olarak daha farkında, daha bilinçli… Her şey için teşekkürler, umarım tekrar yollarımız kesişir.
Sevgilerimle.

Derya Dere, İç mimar Proje Etüd, Dekor’s

*

Merhaba Türkan Hanım,

Dekors’a ilk geldiğim günü hatırlıyorum, tanımadığım adlarını bile bilmediğim iş arkadaşlarım koşa koşa toplantı odasına giriyordu, Türkan Hanım geldi diyordu Serpil. Toplantıların yeni başladığı dönem olduğunu tahmin ediyorum, herkeste bir merak vardı Türkan Akdeniz adına… Hakkınızda bilgi edinenler yemekte konuşuyordu, internette arama motorlarına Türkan Akdeniz yazılıyordu… Ne olduğumu bilmediğim o zaman da diyordum ki “herhalde ben de girerim bu toplantıya ve tanışırım Türkan Hanım ile”…Öyle de oldu, ne güzel oldu…

İlk toplantımızı hatırlıyorum sonra, çekingen halimi hatırlıyorum, sus pus oturduğum o tavrım geliyor gözümün önüne ve şu an anlıyorum, meğer ne çok yol kat etmişim, ne çok yol kat etmeme imkan sağlamışsınız… Kendimi hiçbir zaman yabancı hissetmediğim, hissettirmeyen, yol gösterici tavrı ile her geçen gün bir adım daha atmamı sağlayan, düşünceleri, önerileri, tecrübelerinden verdiği örnekleri ile ışık tutan çok değerli bir yönetici, öğretici hatta yeri geldiğinde arkadaş, sırdaş… Benim için o ilk toplantıdan sonra Türkan Akdeniz adına bildiğim her şeyin üstüne eklediğim düşüncelerim işte bunlardır…

İnanılmaz faydasını gördüğümü düşündüğüm ve aynı zamanda bunu hissettiğinizi de düşündüğüm toplantılarımızın bitmesine gerçekten üzülüyorum… Sizi sevdiğimi söylemekten başka ne diyebilirim ki…
Tekrar görüşmek ümidi ile…

Sevgi Köksal, Project Sales Assistant, Dekor’s

*

Sayın Türkan Hanım ile çalışmalarımız sırasında bir kitap yazmaya başladım.
Kitabın adını beraber koyduk “Sevgi”.
Her gün yeni satırlar ekleniyor bu kitaba; benim yaşam yolculuğumu anlatıyor; en değerli varlığım canım kızım için gayretlerimi, içimdeki temel güzellikleri yaşama katma çabamı, farkında olup, farklılıklar yaratmayı, kızıma, eşime, işime duyarlı olmayı, eksiklerini kabullenip, düzeltmeye gayretimi, değer üretme çabalarımı anlatıyor.

Bu kitap beni anlatıyor.

Beni bu yolculuğa sevgi ve farkındalık ile çıkaran Sayın Türkan Hanım’a sonsuz teşekkürler.

Onur KESBİÇ, Muhasebe Müdürü, Dekor’s

*

Kendimi bir kola makinesi gibi  (parayı at, düğmeye bas, içecek alttaki kutuya gelsin),  kafesinin içindeki tekerleğin üstünde koşmaktan kan ter içinde kalmış bir hamster gibi hissettiğim bir dönemde çalışmaya başladık.  Bulunduğum ortamda kendime  bir çıkış yolu bulamamak, hem iş hem de özel hayatımda sırtımda bir kambur olarak beni ezmeye devam ediyordu.  Yapmaya çalıştığımız olayı anlamam  biraz zaman aldı. Ama anladığım an farkına vardığım andı. Bu  benim için bir çıkış noktası oldu. Adım adım, teker teker üstüne gittim. Ama en öncesinde inandım. İnanmak zaten başarmanın yarısıydı benim için.  Yaptığımız çalışma sırasında en çok  odaklandığım “out of the box” kavramı oldu. Sürekli bunu tekrarladım “kutunun dışına çık Yasemin, kutunun dışına çık Yasemin”…  Bana bir el uzandı ve ben  o eli tuttum, kutudan dışarı çıkmayı başardım… Ve bir daha da girmeye hiç mi hiç niyetim yok… Sırtımdaki kamburu fırlatıp attım, artık daha dik yürüyorum iş hayatımda…

Yasemin Ertürk, Satınalma Müdürü, Dekor’s

*

“Uzun süredir eğitim aldığımız kurum, öyle uzun uzuna konuların işlendiği, simülasyon oyunlarının oynatıldığı, testlerin yapıldığı bir eğitim organizasyon kurumu değil -sadece bir kişi- evet evet sadece bir kişi ve onun doluluğu.”

Yukarıda yazdığım eğitim süreçlerini kurumsal bir firmada uzun süre yaşamış, gözlemlemiş ve çalışanları üzerinde sonuçlarını görmüş, iş süreçlerinin ve özellikle satış kanadının müşteriye yaşatabileceği her detayı iş hayatında her kademede yaşamış ve analiz etmiş ve dolu dolu birikimlerini yeni kişilere aktarmaya gönüllü bir kişi.

Sadece insan duyuları ile başını ve sonunu net gören bir kişi. Bilgisayar ekranları, şedüller, grafikler ve kişilik analizleri yapmadan sadece bakarak, dinleyerek ve analiz ederek yapan ve doğruyu direkt kana enjekte eden bir kişi. İş hayatında kolay kolay görülemeyecek cinsten yöneticilik donanımına  sahip ve bir o kadar da mütevazi bir yapıyı karşınıza koyabilen, çoğu zaman konuşmadan anlayan ve bazen konuşmadan anlatan bir kişi. Buna yeter ki istekli olun ve almayı bilin… Yılların birikimini sadece  bir saatte draje haline de getirebilen bir kişi. Yeter ki yutmak isteyin… Hayatınızın her zamanında merhaba diyebileceğiniz bir kişi. Bunu da ayıp olmasın diyerek değil, emin olun mutlu olarak ve gülümseyerek yapacağınız bir kişi…

Sizi tanıdığıma çok mutluyum,
Sevgili, saygılı, değerli Türkan Akdeniz…

Zafer BALOĞLU, Proje Satış Yönetmeni, Dekor’s

*

Mimarın mimarı olmak…

3 sene içinde 2 defa pes etmeyi düşünen ve her seferinde bunun yanlış olduğunu hissettiren bir Lionel’im var benim… Üçüncü defa pes etmek, aklımdan bir gün bile geçmemesinin tek sebebiydi… Her zaman yanımda, zor anımda, mutlu zamanımda… Bir mimarın da mimarı olurmuş meğerse, bazen bir şeyleri var ederken kendinizden kaybettiğinizi anlayamıyorsunuz… İşte o zaman da vardı yanımda, her defasında daha da beni güçlendiren her defasında daha da farkına vardıran biri… Herkesin hayatında olması gereken fakat herkesin kolay kolay elde edemeyeceği bir güç, bir inanç, bir kişidir o… Evet benim Lionel’im benim destekçim ve her isteyene destek olan bu çok değerli insan Türkan Akdeniz… Sizi tanıdığım için çok ama çok mutluyum… Keşke sizinle çalışma şerefine varabilseydim… Biliyorum ki sizi tanıyan herkes ayni şeyi düşünüyor fakat ben hepsinden çok daha fazlasını düşünüyor hissediyor ve söylüyorum…

Her şey için varlığınız ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Erdem Zeren, Proje Satış Müdürü, Dekor’s

*

Türkan Hanım,

Üzerimde emeğiniz çok büyük.

‘Yolcu’ şiirini ne zaman okusam aklıma hep siz geliyorsunuz,

Belki de amacımın denize ulaşmak olduğunu sizden öğrendiğim içindir.

Teşekkür ederim, hayatıma kattığınız anlam çok büyük, çok derin…

Gonca Güvençoğlu, İç Mimar, Dekor’s

Yorum

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir